LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. ADAMA MICKIEWICZA W OPOLU LUBELSKIM


Archiwum:

Lubelski Festiwal Nauki

Skorzystaliśmy z bogatej oferty tegorocznego Festiwalu nauki i wybraliśmy się z klasą 2b na katolicki uniwersytet lubelski, aby wziąć udział w przygotowanych w ramach tej imprezy spotkaniach i wykładach. 19 września 2011 roku.

Nauka w służbie przyrody to motto VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, które zobowiązuje do poszanowania cudu natury, który tworzył się przez miliony lat. Głównym koordynatorem i organizatorem prac uczelni wyższych, instytutów i instytucji biorących udział w VIII LFN jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Przygotowano ponad 800 projektów w formie prezentacji, pokazów, wykładów, wystaw, konkursów, koncertów, wstępów do laboratoriów. Szczególną atrakcją z wieloma niespodziankami był niedzielny Piknik Naukowy, zorganizowany 18 września na Placu Marii Curie-Skłodowskiej i Campusie Uniwersytetu Przyrodniczego.

Wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim Pt: „Przeżyły Holokaust. Spotkanie z Bożenną Urbanowicz Gilbride i Ingą Auerbacher - autorkami książki "Przerwane dzieciństwo" . Projekt to spotkanie z dwiema kobietami, które przeżyły jako dzieci cierpienia podczas II wojny światowej i holokaust: Panią Bożenną Urbanowicz Gilbride - Polką mieszkającą w USA i Inge Auerbacher - Żydówką urodzoną w Niemczech, a obecnie mieszkającą w USA. Obie opowiedzą o przeszłości i swym przerwanym dzieciństwie. Będą też odpowiadać na pytania oraz zaprezentują wspólnie napisaną książkę.

Innym wykładem, w którym wzięliśmy udział było spotkanie na temat historii Lublina, który wygłosił p. Rafał Niedźwiadek. Przedstawił nam różne aspekty historii Lublina. Istnieje wiele płaszczyzn, na których możemy dokonywać porównania współczesnego ośrodka i jego roli w różnych okresach historycznych. Jedną z nich będzie "stołeczność", gdyż od połowy XV wieku miasto nad Bystrzycą stanowi stolicę województwa. We wcześniejszym okresie Lublin był siedzibą władz świeckich i kościelnych.

Jak każde miasto, Lublin, przeżywał okres świetności i podupadał na znaczeniu, to znów rósł w siłę. Dzięki dociekaniom historyków możemy wskazać dokumenty mówiące o tych chwilach. Wyniki badań archeologicznych pozwalają nam opisać bliżej wygląd samego miasta, domów, dróg i innych jego elementów.

Była to podróż przez wieki po najciekawszych miejscach Lublina, poznawanie faktów historycznych i legend. Zaczęliśmy w VIII stuleciu naszej ery, gdy na Starym Mieście założony został gród, który mógł być centralnym ośrodkiem plemienia Lędzian. W XII wieku Lublin stał się ośrodkiem rezydowania kasztelana (władza świecka) i archidiakona (namiestnik biskupa). Utworzenie województwa w połowie XV wieku otworzyło największy w dziejach miasta okres prosperity, jego dzisiejszym wspomnieniem jest jarmark jagielloński. W drugiej połowie XVII, po najazdach szwedzkich i kozackich, rozpoczął się etap podupadania miasta, który zakończył się wraz z początkiem rewolucji przemysłowej. W dziejach Lublina są także wydarzenia polityczne, które stanowią o wyjątkowości naszego miasta - podpisanie unii polsko-litewskiej 1 lipca 1569 r., utworzenie pierwszego rządu niepodległego państwa polskiego w listopadzie 1918 r., czy tzw. "lubelski lipiec" z 1980 r.

Wyjazd zorganizowała p. Anna Resztak.

21 września 2011