LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. ADAMA MICKIEWICZA W OPOLU LUBELSKIM


Archiwum:

II c z wizytą w Warszawie

25 października około godziny 7:00 wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. Pełni entuzjazmu przemierzaliśmy kolejne kilometry. Po dwóch godzinach dotarliśmy do słonecznej stolicy.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie jednego z najpiękniejszych zabytków Warszawy – Zamku Królewskiego. Przesympatyczny pan przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii dotyczących zamku, a także przedstawił jego dzieje. Wnętrza królewskiej rezydencji zrobiły na nas ogromne wrażenie. Nasze zainteresowanie wzbudził rękopis „Konstytucji 3 maja”, a także dzieła malarskie Jana Matejki i Bernarda Bellotta zwanego Canalettem. Mieliśmy również wyjątkową okazję podziwiać obraz pt. „Portret mężczyzny” jednego z najwybitniejszych malarzy wszech czasów – Tycjana. Dzieło włoskiego artysty gościło w Zamku Królewskim przez cały październik.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Dzięki interesującemu wykładowi dowiedzieliśmy się wielu nieznanych dotąd szczegółów z życia patrona naszej szkoły. Ciekawym doświadczeniem była możliwość obejrzenia oryginalnych rękopisów „Dziadów” i „Pana Tadeusza”. Naszą uwagę zwróciły również pamiątki rodzinne, a także przedmioty, które Mickiewicz przywiózł z wielu zagranicznych podróży. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy wystawę dotyczącą życia i twórczości niezwykłej pary – Leonor Fini i Konstantego A. Jeleńskiego. Fini to światowej sławy malarka, ilustratorka oraz projektantka kostiumów teatralnych i filmowych. „Królowa artystycznego świata w Paryżu” była jedną z najczęściej fotografowanych osobistości XX w. Natomiast Konstanty Jeleński - eseista, krytyk literacki i pisarz- przez wielu określany był mianem „bez wątpienia najwybitniejszego krytyka na emigracji oraz ambasadora-ministra spraw zagranicznych „Kultury”. To jeden z największych polskich intelektualistów XX w.

Po wizycie w Muzeum spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami warszawskiej Starówki, a następnie udaliśmy się do galerii Złote Tarasy. Po dłuższym odpoczynku zawitaliśmy do mieszczącego się tam Multikina. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy film pt. „1920 Bitwa Warszawska” w reż. Jerzego Hoffmana. Technologia 3D sprawiła, że staliśmy się rzeczywistymi uczestnikami walki. Późnym wieczorem, pełni wrażeń, ruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której podziwialiśmy kolorową iluminację Stadionu Narodowego – jednej z aren EURO 2012.

Opiekunem i kierownikiem wycieczki była Pani Małgorzata Woś. Wyjazd i emocje z nim związane na długo pozostaną w naszej pamięci.

Magdalena Barczyk

13 listopada 2011