LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. ADAMA MICKIEWICZA W OPOLU LUBELSKIM


Archiwum:

Historyczny Lublin-wspomnienia z wycieczki

11 października klasa 1c i 2b wybrała się na wycieczkę przedmiotową z historii do Lublina. Inicjatorem i kierownikiem wycieczki była p. A. Resztak. Pierwszym punktem programu naszej wycieczki była siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Tam obejrzeliśmy wystawę poświeconą ruchowi społecznemu, jakim była Solidarność. Wystawa przypominała również wydarzenia związane z wprowadzeniem w Polsce 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji na ten temat.

Następnie udaliśmy się na Zamek Lubelski. Tam zwiedziliśmy kaplicę świętej Trójcy, w której mogliśmy podziwiać nizykłe, freski, liczące sobie już ponad 600 lat. Kaplica Świętej trójcy powstała w XIV wieku za czasów Kazimierza wielkiego. Dziki królowi Władysławowi Jagielle powstały freski bizantyjsko-ruskie. Kaplica ta jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki gotyckiej w Polsce w Europie. Była ona świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, miedzy innymi podpisania Unii Lubelskiej w 1569 roku.

Kolejnym punktem wycieczki było muzeum na Majdanku. Był to niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki funkcjonujący w latach1941-1944. Nazwa właściwa obozu brzmiała KL Lublin i tak obóz był nazywany oficjalnie od 1943 roku. Potoczna nazwa "Majdanek" pochodzi od dzielnicy Lublina na której obóz się znajduje (Majdan Tatarski) i powstała pośród mieszkańców GG. Nazwy "Majdanek" używali jednak niekiedy w oficjalnych dokumentach również i sami Niemcy.

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało już jesienią 1944 r. na części terenu byłego obozu koncentracyjnego, było zatem pierwszą tego typu instytucją na świecie. Ustawą Sejmową z 2 lipca1947 r. otrzymało status centralnej instytucji państwowej. W XXV rocznicę wyzwolenia Majdanka na terenie byłego obozu stanął monumentalny pomnik, poświęcony ofiarom nazizmu, autorstwa inż. arch. Wiktora Tołkina. Monument składa się z dwóch głównych części: pomnika-bramy oraz wielkiego mauzoleum zawierającego prochy ludzkie z terenów obozowych. Muzeum opiekuje się również wielkim archiwum pozostałym po administracji SS. W 2004 roku dyrekcji Muzeum podporządkowano na prawach filii odnowione Muzeum w Bełżcu. Inna część obozu była wykorzystana jako obóz jeniecki dla Niemców i obóz dla Polaków.

2 września 2009 Państwowe Muzeum na Majdanku zostało odznaczone Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Na końcu udaliśmy się do kina na historyczny film Pt. „Bitwa Warszawska”. Obejrzeliśmy go w wersji 3D. Pomimo nie do końca sprzyjającej pogody, wycieczka udała się i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Dziękujemy za opiekę paniom: A. Resztak, D. Piłat i B. Błaszczak.

23 października 2011